úterý 14. února 2012

Tři spisovatelky navštíví Dačice v roce 2012


V březnu - Měsíci čtenářů se můžete při autorském čtení seznámit s VĚROU NOSKOVOU (Spisovatelka a novinářka Věra Nosková se narodila v roce 1947 v Hroznětíně na Karlovarsku. Vyrůstala ve Strakonicích, kde absolvovala Střední všeobecně vzdělávací školu. V roce 1973 opustila rodné město i rodinu. Ve výčtu zaměstnání, která vystřídala do roku 1989, se objevují např. aranžérka, závorářka, archivářka, cukrářka či učitelka v mateřské škole. d počátku devadesátých let minulého století se věnuje publicistice (Český deník, Hospodářské noviny, Týdeník Rozhlas, Český rozhlas 3–Vltava), zejména popularizaci a obraně vědy. Je spoluzakladatelkou a místopředsedkyní Českého klubu skeptiků Sisyfos a členkou správní rady nadace Inka, která podporuje studium nadaných dětí z peruánských And dálkovými „adopcemi“. Od roku 2003 má vlastní nakladatelství Věra Nosková. Žije v Praze.)

V dubnu přijede na autorské čtení IRENA DOUSKOVÁ (Světový den knihy a autorských práv.Prozaička Irena Dousková se narodila 18. srpna 1964 v Příbrami. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, po vystřídání několika zaměstnání začala působit jako spisovatelka z povolání, příležitostně se věnuje publicistice a redakční práci (mj. v měsíčníku Maskil, který vydává Židovská kongregace Bejt Simcha). Od 70. let žije v Praze. Do českého literárního kontextu Irena Dousková vstoupila jakoby nadvakrát. Nejprve jako básnířka: Na začátku devadesátých let jako členka literárního spolku LiDi – a právě tenkrát, ve svých osmadvaceti letech, spolu s několika dalšími „nezavedenými“ autory (mj. s budoucím známým povídkářem Petrem Ulrychem) vydala sbírku veršů sbírku Pražský zázrak. Zanedlouho však přesedlala na prózu, jíž zůstává věrná doposud, přičemž od počátku jejímu vypravěčskému naturelu nejvíc vyhovoval typ „short story“ nebo žánry střední epiky.

A do třetice v říjnu slíbila autorské čtení KATEŘINA TUČKOVÁ - se narodila v roce 1980. Vystudovala gymnázium, poté Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obory bohemistika a dějiny
umění. V současné době je doktorandkou Ústavu pro dějiny umění Univerzity Karlovy. Pracuje jako kurátorka.  Kateřina Tučková debutovala v roce 2006 novelou Montespaniáda (Větrné mlýny), v roce 2008 byla její povídka Poslední večer zařazena do výboru Současné ženské povídky Ty, která píšeš (Artes Liberales). Je autorkou řady odborných publikací, z nichž se na pomezí historie umění a krásné literatury pohybuje beletrizovaný životopis Můj otec Kamil Lhoták (Vltavín). Za román Vyhnání Gerty Schnirch obdržela v r. 2010 Magnesii Literu v kategorii Knižní klub − cena čtenářů.

TOŽ SE URČITĚ JE NAČ TĚŠIT -
VŠECHNO TO JSOU ŠIKOVNÉ ŽENSKÉ S VLASTNÍ HLAVOU.

1 komentář: